شرایط مرجوعی ، ضمانت و گارانتی لوازم و دستگاه های صنعت سنگ شکن

لوازم و دستگاه های کارگاه های خردایش سنگ متناسب با نوع هر تجهیز و دستگاه دارای ضمانت و گارانتی جداگانه هستند که البته زمان آن متناسب با سازندگان مختلف نیز متفاوت است. ضمانت و گارانتی در دستگاه های سنگ شکن شامل زمان کارکرد، استاندارد بودن و عدم شکست برای قطعات غیر مصرفی (دائمی) و قطعات مصرفی به طور جداگانه میباشد.

برای مثال بخشهای دائمی سنگ شکن فکی مانند بدنه اصلی و توگل و کارکرد کلی دستگاه توسط سازنده تا چندین سال ضمانت میشوند که در صورت بروز هرگونه خرابی و مشکل در کارکرد و فرایند خردایش، به طور کامل و با هزینه سازنده، دستگاه تعویض یا تعمیر گردد. درحالیکه گارانتی تعمیر و بازسازی و تامین قطعه برای انواع دستگاه سنگ شکن مادام العمر است.

ضمانت قطعات مصرفی متناسب با نوع قطعه و محل استفاده کاملا متفاوت است.

شرایط مرجوعی

شرایط مرجوعی

در معادن مختلف عوامل متفاوتی از جمله سختی سنگ، نوع سنگ، حجم کاری، اقلیم، شرایط محیطی و کارگاهی، جنس قطعات داخلی، سلامت دستگاه و کارکرد مناسب با دستگاه به صورت مستقیم باعث افزایش فرسایش قطعات مصرفی سنگ شکن میشود؛ البته سختی سنگ لایه های مختلف هم تاثیر مستقیم بر سرعت فرسایش قطعات مصرفی دارد و ممکن است یک لایه چندین برابر تمام تجربه کاری یک معدن دار قطعات مصرفی دستگاه ها را به طور کامل فرسوده کند و بی اهمیتی به این موضوع باعث آسیب جدی به بخشهای اصلی دستگاه های سنگ شکن شود. همچنین قطعاتی که بیشتر با سنگ در تماس هستند مانند شانه فک ثابت و متحرک در سنگ شکن فکی به مراتب فرسایش بیشتری نسبت به قطعات دیواره های این سنگ شکن دارند.

بنابراین ضمانت قطعات و تجهیزات مصرفی دستگاه های سنگ شکن شامل ضمانت زمان کارکرد نمیشود و حتی تولیدکنندگان قطعات مصرفی سنگ شکن ها نیز هیچ زمان قطعی برای ضمانت کارکرد این لوازم و تجهیزات اعلام نمیکنند.

البته برای افزایش زمان کارکرد نیز راهکارهای متفاوتی چون استفاده از آلیاژهای مختلف قطعات و برندهای متفاوت میتواند به معدن دار محترم کمک کند تا قطعه ای که بیشترین زمان کارکرد و قیمت بهینه برای کار خود دارد را پیدا کند، البته با توجه به اینکه سختی و جنس لایه های مختلف سنگ در هنگام تعویض نوع و برند چکش ها تقریبا شبیه یکدیگر باشد.

اما برای عواملی چون عدم شکست قطعات در فرایند خردایش و عوامل دیگر مانند استاندارد نبودن شکل قطعات بین 1 تا 3 ماه ضمانت مرجوعی و تعویض با قطعه نو و سالم تعیین میگردد.